Bu resim için metin sağlanmadı
 

TÜBİTAK-SAGE ve Roketsan ortaklığıyla F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) için geliştirilen SOM-J Seyir Füzesinin menzil bilgisi, Roketsan tarafından güncellendi.

TÜBİTAK-SAGE ve Roketsan işbirliği ile SOM Seyir Füzesinin karakteristik özellikleri küçültülerek, F-35 Lightning II Müşterek Taarruz Uçağının (JSF) iç istasyonlarına sığabilecek şekilde geliştirilen SOM-J Seyir Füzesinin menzil bilgisi, Roketsan tarafından güncellendi. Halihazırda 120nm+ (222km+) menzile sahip olduğu belirtilen SOM-J Seyir Füzesinin menzil bilgisinde, değişikliliğe gidildi. SavunmaSanayiST.com olarak 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF-2019) esnasında edindiğimiz bilgilere göre söz konusu füzenin menzili, 150nm+ (277km+) olarak revize edildi. Bu değişiklilik, Roketsan’ın 2019 Yılı Ürün Kataloğuna da yansıdı.

Bu resim için metin sağlanmadı

 

SOM-J Seyir Füzesi

Türkiye’nin ilk seyir füzesi olan SOM Seyir Füzesi üzerinden geliştirilen SOM-J, F-35 Lightning II’nin iç silah istasyonlarına uyumlu şekilde geliştirilmektedir. Düşük radar izi, ağ merkezli harbe uyumluluk ve yüksek beka kabiliyetine sahip olan SOM-J’nin test faaliyetlerinin, 2019 yılı içerisinde tamamlanması beklenmektedir.

Teknik Özellikler

Uzunluk ~4 metre

Ağırlık ~500 kg

Menzil 150+ NMHarp

Başlığı ~140 kg Parçacık Tesirli / Zırh Delici

Arayıcı Görüntüleyici Kızılötesi (IIR)

Güdüm Sistemi ANS/KKS/YRNS/GRNS/OHA*

Platform F-35 (JSF) / F-16

 

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/roketsandan-som-jnin-menziline-g%C3%BCncelleme-azrameryem-a/