Bu resim için metin sağlanmadı
 

FNSS’nin, Endonezyalı PT Pindad firması ile ortak bir çalışma kapsamında geliştirmiş olduğu Orta Ağırlık Sınıf Tank KAPLAN MT, ASELSAN’ın PULAT Aktif Koruma Sistemi ile donatıldı.

FNSS’nin, Endonezyalı PT Pindad firması ile ortak bir çalışma kapsamında geliştirdiği Orta Ağırlık Sınıf Tank KAPLAN MT, muharebe sahasında tanklara yönelik artan tehditlere karşı, ASELSAN’ın PULAT Aktif Koruma Sistemi ile donatıldı. PULAT entegre edilmiş KAPLAN MT, ilk defa IDEF 2019’da sergilendi.

Modern muharebe sahasında, tankların karşı karşıya kaldığı tehditlere her geçen gün yenileri ekleniyor. Özellikle meskûn mahal muharebelerinde, hem kullanılan silahların çeşitlenmesi hem de yeni taktiklerin uygulanması, aktif koruma sistemlerini bir gereklilik haline getiriyor. Kendi sınıfında en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan KAPLAN MT, gelişen bu tehditlere karşı, PULAT entegrasyonu ile hazır hale geliyor.

Bu resim için metin sağlanmadı

 

PULAT Aktif Koruma Sistemi

ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen PULAT, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, M60T tankları için tercih ettiği çözüm olarak öne çıkıyor. PULAT, tehdidi algılayan tetik radarı ve karşı tedbir mühimmatını içeren modüllerden oluşuyor. Entegre edildiği araca çepeçevre koruma sağlayacak şekilde modül yerleşimi yapılıyor. Tankın içine ise bir güç dağılım birimi ve bir kontrol paneli yerleştiriliyor. Sistem aktif hale getirildiğinde, herhangi bir kullanıcı girdisine gerek duymadan, otonom olarak çalışıyor. PULAT, veri toplama ve sistem performansı testleri kapsamında, yüzlerce kere ateşlendi ve testlerini başarıyla tamamladı.

Bu resim için metin sağlanmadı

 

Endonezya tarafından “Harimau” olarak adlandırılan KAPLAN MT Orta Ağırlıklı Sınıfı Tankın Seri Üretim Sözleşmesi, 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF-2019) esnasında Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Endonezya Savunma Bakanlığı ve Endonezya Silahlı Kuvvetleri personellerinin de katılımlarıyla imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında 18 adet Kaplan MT, FNSS Savunma ile PT Pindad firmaları ortaklığı ile 24 ay içerisinde üretilecek ve Endonezya Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek.

 

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/kaplan-mt-geli%C5%9Fmi%C5%9F-tehditlere-kar%C5%9F%C4%B1-pulat-ile-korunacak-azrameryem-a/