Bu resim için metin sağlanmadı

 

ANKA İnsansız Hava Aracı’ndan (İHA) elde ettiği tecrübeler ile AKSUNGUR Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İnsansız Hava Aracı’nı geliştiren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş, AKSUNGUR projesinden sonra başlatacağı GÖKSUNGUR ile Türkiye’nin ilk süpersonik seyir hızına sahip İHA sistemini geliştirmeyi amaçlıyor.

Türk Savunma ve Havacılık Sanayiinin lider hava araçları üreticisi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ), 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF-2019) esnasında, halihazırda güvenlik güçleri envanterinde bulunan mevcut ürünleri ile yeni projelerini vitrine çıkarttı. IDEF-2019 esnasında T-129 ATAK, ATAK-2, HÜRKUŞ-B, T-625, HÜRJET, Milli Muharip Uçak (MMU), ANKA-S ve AKSUNGUR gibi birçok ürününü sergileyen TUSAŞ, yeni geliştirmiş olduğu AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı ile fuara damga vurdu. 24 metre kanat açıklığına, 6 adet silah istasyonuna ve çift turbodizel motora sahip olan AKSUNGUR, fuara katılanlar tarafından ilgi odağı haline getirildi.

Bu resim için metin sağlanmadı

 

IDEF-2019 esnasında bir basın toplantısı düzenleyen TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı ile ondan sonra geliştirilmesi planlanan ve süpersonik hıza sahip olacak olan GÖKSUNGUR İnsansız Hava Aracı hakkında bilgiler verdi. AKSUNGUR’un ismini saatte 180 kilometre hızla uçan “doğan” isimli kuştan aldığını belirten KOTİL, “ Bir de bunun GÖKSUNGUR’u var, o da 380 kilometre hızla uçuyor. Daha sonra da o gelecek inşallah. AKSUNGUR’u kendi imkanlarımızla geliştirdik ve 18 ayda ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Yıl sonuna kadar kuvvete teslim etmeyi planlıyoruz” ifadelerinde bulundu.

AKSUNGUR projesi tamamlandıktan sonra GÖKSUNGUR projesine başlanabileceğini açıklayan KOTİL, “AKSUNGUR’un bir sonrası (GÖKSUNGUR) süpersonik olacak inşallah. Henüz takvimlenmiş bir şey yok ancak bizde bir çalışma bittiğine öbürü başlar. Bu sene bitene kadar AKSUNGUR ile uğraşırız, sonra GÖKSUNGUR gelir” dedi.

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/milli-hava-hava-f%C3%BCzeleri-idef-2019da-g%C3%B6r%C3%BCc%C3%BCye-%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1-azrameryem-a-1f/