Bu resim için metin sağlanmadı

 

Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği, opsiyonel olarak seyrüsefer desteği sağlayan ve düşük algılanma özelliği bulunan MİLDAR Atış Kontrol Radarı, milimetre dalga frekansında çalışan bir radar sistemidir. Meteksan Savunma tarafından geliştirilen sistem, bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabilmektedir. MİLDAR, Taarruz Helikopterleri üzerinde yer alan RF güdümlü füzeler (UMTAS vb.) için silah angajmanı da yapabilmektedir.

MİLDAR, küçük hacim, düşük ağırlık ve düşük güç tüketimine sahiptir. Temel fonksiyonları olan 360 derece hedef tespit, takip ve arazi profili oluşturma dışında, LPI (düşük algılanma olasılığı) özelliği, frekans atlama, ararken takip tapma (Track-While-Scan), çoklu hedef takibi yapabilme, ağır ve hacim açısından rakiplerine kıyasla minimal tasarıma sahip olma öne çıkan özellikleri arasındadır.

MİLDAR, azami 27 kilometre menzilde açı ve menzil ayrışımı yaparken, hıza bağlı hedef tasnifi yapabilmektedir. Ayrıca muharebe esnasında helikopter üzerindeki silah sistemleriyle entegre olarak çalıştığında MİLDAR, helikopterin öldürücülük ve beka özelliklerini arttırmakta, muharebe sahasında helikopteri önemli bir kuvvet çarpanına dönüştürmektedir.

Bu resim için metin sağlanmadı

 

T-129 ATAK Taarruz ve Keşif Helikopterine entegresi tamamlanan MİLDAR, sağ kanatta kullanılabilmektedir, istenildiği taktirde farklı noktalara da entegre edilebilir durumdadır. Ayrıca TUSAŞ tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri (ATAK-2), gövde altında veya pal üstünde MİLDAR taşıyacaktır.

Bu resim için metin sağlanmadı

 

Hedef Tespit Takip

MİLDAR, hızlı bir şekilde hareketli hedefleri tespit etmekte ve takibine başlamaktadır. Pilota 360 derece durum farkındalığı yaratarak olası hedefleri radar ekranı üzerinde sunabilmekte, aynı anda birden fazla hedefe angajman imkanı vererek helikopterin saldırı ve beka yeteneklerini arttırmaktadır.

Arazi Profili Oluşturma

Pilotların düşük görüş şartlarında emniyetli sefer yapabilmeleri için MİLDAR, üzerinde uçulacak arazinin topolojisini radar ekranında gösterebilmektedir. Bu kapsamda, 2.5km+ menzile kadar uçuş hattı üzerinde tehlike oluşturabilecek yükseltiler görüntülenmektedir.

Bu resim için metin sağlanmadı

 

Teknik Özellikler

  • Çalışma Modları: Kara Gözetleme

Hava Gözetleme

Hedefleme

Arazi Profili Oluşturma

  • Tarama Tipi: Tararken Takip (TWS)
  • Açısal Kapsama: 360 derece
  • Takip Kapasitesi: 150
  • Azami Takip Menzili: 27 kilometre
  • Arazi Profili Oluşturma Maks. Menzil: 2.5 kilometre
  • Çalışma Sıcaklığı :-30 / +55 santigrat derece
  • Elektromanyetik Uyumluluk: MIL-STD-461F

 

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/mildar-at%C4%B1%C5%9F-kontrol-radar%C4%B1-azrameryem-a/