Bu resim için metin sağlanmadı
 

KAPLAN-30 Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı (YN-ZMA); muharebe ağırlığına bağlı olarak 20 Bg/ton güç ağırlık oranında, otomatik şanzımanlı, ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip yeni nesil zırhlı muharebe aracıdır. Kaplan 30 YN-ZMA farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir.

KAPLAN 30 YN-ZMA; paletli, 6 yol tekerlekli, yüksek korumalı, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahiptir. Gelişmiş süspansiyon palet sistemi, araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise, geniş personel kapağı ile sürücü için özel geliştirilen ve görüş açısını arttıran kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh lakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır. KAPLAN 30 YN-ZMA sahip olduğu balistik ve mayına karşı yüksek koruma özelliği sayesinde içinde görev yapan askeri personelin güvenliğini ve sağlığını korumayı hedeflemiştir. Araç karın altı yüksekliği, personelin ayak bastığı yüzey, oturma şekli ve yüksekliği; ihtiyaç duyulan mayın koruma seviyesine göre tasarlanmıştır. Özel tasarlanmış mayın korumalı koltuklar, modüler yapısıyla da kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

 

Bu resim için metin sağlanmadı

 

Araç, dizel motoru ve tam otomatik şanzımanı ile daha fazla yük taşıma özelliğine sahiptir. Burulabilen milli tam bağımsız süspansiyonu, kullanıcıya bakım kolaylığı sağladığı gibi düşük ömür devir maliyetli bakım imkânı sunmuştur. KAPLAN 30 YN-ZMA’nın gövdesi; balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Gövde; su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri aracın orta kısmında bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise personel taşıyıcı versiyonunda 8 kişilik, silah kuleli versiyonun da ise 6 kişilik personel (manga) bölümü yer alır. Sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan entegre gece görüş sistemleri, kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.

 

Bu resim için metin sağlanmadı
 

KAPLAN 30 YN-ZMA artırılmış faydalı iç hacmi sayesinde, araçta kullanıcıya daha fazla görev ekipmanını ve mühimmatı taşıma imkanı sağlar. Araç personeli ve ekipman yerleşimi; personelin araca hızlı bir şekilde binmesini ve aracı terk etmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. KRBN koruma ve KRBN tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, spall liner mayın korumalı koltuklar ve istenildiği taktirde aktif koruma sistemi eklenebilinmesi ile araç, asimetrik harp ve terörle mücadelede efektif bir korunmaya sahip. STANAG 4569 Level 4 zırhı ile 25mm’lik zırh delici mühimmatları dahi durdurabilir durumdadır.

 

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/kaplan-30-z%C4%B1rhl%C4%B1-muharebe-arac%C4%B1-azrameryem-a/